Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přímá volba prezidenta: ústavní paskvil a volební křepčení

25. 01. 2013 20:28:09
Jen politici samotní vědí, proč náhle našli konsenzus a schválili přímou volbu prezidenta. Zřejmě chtěli dát občanům další falešný signál o tom, že mají moc o něčem rozhodovat. A sotvakdo tuší, že vzrušovat se touto volbou nedává smysl.
PEN klub zpívá za knížetePEN klub zpívá za knížete

Ústavní paskvil

Aby ta moc lidu přišla vniveč stejně jako při volbách do Parlamentu, pojistili si to takovými omezeními, že jen známá či stranická osobnost má reálnou šanci zvítězit. Hlavní roli v tom hraje komerční volební kampaň, která měla být dávno zrušena už při volbách do Parlamentu, krajských zastupitelstvech atd. O tom, kdo bude zvolen, totiž rozhodují dva faktory: peníze kandidátů a média. Jakýkoliv kandidát, který nemá napojení na sponzorské příspěvky kmotrů nebo stranickou podporu, je bez šance na zvolení. Jakýkoliv kandidát, který není mediálně schválen, taktéž. Přičemž jedno souvisí s druhým.

Kromě toho ponechat v ústavě všechna ustanovení o zákonodárné moci, vládě i pravomocech prezidenta beze změny, ale změnit prezidentský mandát na „všelidový“, hraničí s amatérismem. Hlava státu volená poslanci a senátory byla ze své funkce neodpovědná. Odpovědnost nesla jen vláda, jejíž premiér vzešel z voleb. Avšak prezident volený přímo musí být logicky politicky a právně odpovědný svým občanům.

Další věc spočívá v tom, že legitimita přímo volené hlavy státu roste. Její omezené pravomoci však zůstaly a neodpovídají tak jejímu modifikovanému mandátu. K čemu si máme volit prezidenta s čistě ceremoniálními funkcemi? Český prezident má z ústavy jen velmi omezené pravomoce. Veřejnost neví, že třeba rakouský prezident v tomto naši praxi zdaleka převyšuje: má právo jmenovat, ale i kdykoliv odvolávat ministry apod. I právo veta má u nás jen omezený účinek, když ho může anulovat relativně malá většina sněmovny. V podstatě tedy nemá smysl volit si prezidenta, který disponuje jen formálním postavením a k tomu ani není ze své funkce odpovědný. Parlamentní diletanti se vyznamenali.

Přímo volená hlava státu musí disponovat odpovídajícími pravomocemi. Neříkám, že pléduji za prezidentský systém, ale aspoň za to, čemu se říká poloprezidentský. Jinak nemělo smyslu měnit nepřímou volbu na přímou. Prezident by měl mít širší exekutivní pravomoce- např. ve jmenování a odvolávání členů vlády či v silnějším právu veta. Měl by mít právo suverénně jmenovat ministry zahraničních věcí a obrany. Jde totiž o sféry, které se přímo dotýkají jeho role: prezident spoluvytváří zahraniční politiku a je vrchním velitelem ozbrojených sil.

Nyní jsme svědky volebního cirkusu, jehož výsledkem bude symbolická hlava státu, navíc nikomu neodpovědná. Moc politických stran a z nich vzešlého premiéra zůstane neomezena. Média se vyřádí a občan získá na pár volebních období opět pocit, že snad něco ovlivní. Hra na demokracii pokračuje a za dveřma čeká politický okultismus pánů Janečků jako záloha, kdyby občané prohlédli a dožadovali se skutečné demokracie.

Volební křepčení okolo levo-levých kandidátů

Ve světle toho se ukazuje, že význam, který se této volbě přikládá, je čistě iracionální a mediálně přiživovaný. Ovšem, ukazuje se také, na čí straně vždy média stojí: na straně globalistických snah havlistů na věčné časy. Schwarzenberg se těší samozřejmě jejich podpoře a jeho čistě vnější politické zařazení vytváří dojem, že jde o kandidáta pravice. Tato politicko-mediální lež zakrývá fakt, že TOP09 k žádné pravici nepatří. Evropské obyvatelstvo toto už však neumí rozlišit, neboť je odkojené desetiletími různých forem socialismu, kam samozřejmě patří i politika nejen naší současné vlády. Čili ať bude zvolen Zeman či jeho protikandidát, mnoho to na situaci nezmění.

Smysl této kampaně nespočívá v pravo-levém souboji, ale v boji o to, zda vyhraje ten „správný“ člověk z polistopadové havlistické líhně nebo na nich nezávislý Zeman. Proto ta hysterie. Většina z naší novodobé kulturní fronty, jež povinně a zarytě hájí Karla Schwarzenberga, tak nečiní pro jeho domnělé kvality, ale proto, že Havel vždy byl jejich člověk, který má v tuzemských médiích od veřejnoprávní televize, přes Novu, po Bakalova „svobodná“ média jasné zastání. Nyní se k tomu z logiky věci přidala i většina českého tisku, která je vlastněna německým kapitálem. Každý umělec, který si tedy dovolil podpořit „nesprávného“ kandidáta, je kulturní frontou odsouzen, a Česká televize produkující za naše peníze propagandistický filmový škvár, to jistě po zásluze odmění.

Historicky první přímá volba prezidenta představuje tristní blamáž, a to jak z legislativně-ústavního hlediska, tak především z politických důvodů. Potvrzuje se i při těchto volbách, že vůle občanů je dirigována médii: na oko si volíme strany a prezidentské kandidáty s odlišnými postoji, avšak v reálu se podobají všichni jako vejce vejci: podpora ničení české státnosti ve prospěch antidemokratické Evropské unie, pokračování našeho zatahování do nesmyslných akcí NATO a hra na vládu a opozici, jejichž jediný úkol spočívá v tom ponechat zhoubný vliv loutkových politických sil na dění v naší zemi.

Autor: David Vorovka | pátek 25.1.2013 20:28 | karma článku: 22.15 | přečteno: 766x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Luděk Mazurek

Integrace po muslimsku!?

Tzv. „integrace“ muslimských imigrantů už v zemích EU spolkla miliardy a miliardy Euro. A výsledek? Jediné, co se spolehlivě podařilo do Evropy importovat a „integrovat“ je přetrvávající islámský vražedný terorismus a izolovanost.

18.8.2017 v 18:09 | Karma článku: 30.80 | Přečteno: 728 | Diskuse

Karel Trčálek

Islamistický teror je jen kouřová clona

Jestliže je islamistický teror zvěstováním soudného dne, pak nemůže nemít svoji cenu. Oddělila se od Homo sapiens sapinens evoluční vývojová větev, kterou jsou muslimové? Čtěte grafomanské bláboly, budete moudřejší!

18.8.2017 v 17:13 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 771 | Diskuse

Milan Hausner

Na pískovišti, v hospodě i v parlamentu

Kvalita školy se probírá od pískoviště, hospody až po parlament; nyní před volbami budou nepochybně takové diskuze pokračovat a nabývat na síle.

18.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 195 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I devadesátiletý politik může být modernista

Příkladem budiž současný tuniský prezident Beji Caid Essebsi (*1926). Usiluje o pokrok a rovnost mezi muži a ženami – a dostal se kvůli tomu do kontroverze s některými muslimskými učenci.

18.8.2017 v 15:05 | Karma článku: 11.21 | Přečteno: 166 | Diskuse

Pavel Kovařík

Strážníkem v osmnácti? Kde je problém?

Řady městské policie nově rozšíří mladí rekruti ve věku od osmnácti let. Kritici varují: "Jsou příliš mladí, nezkušení, podléhají emocím" Možná jo, možná ne. Problém vidím jinde. Problém je Škola.

18.8.2017 v 14:33 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 512 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2525
Dlouhodobě se zabývám otázkami mezinárodní i české bezpečnosti, politickou situací ve světě a dalšími fenomény z historie a současnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.